Embalaža je vsak material, ki obdaja, varuje ali hrani izdelek na poti od proizvajalca do končnega uporabnika in ga predstavlja potencialnim kupcem. To so tudi izdelki za polnjenje, ki se uporabljajo na prodajnem mestu kot so lončki, papir, plastične posode, kartonske škatle in podobno. Čeprav ima embalaža številne koristi, postaja vse večji globalni problem, saj proizvajamo in porabljamo vse preveč embalaže. V Evropi proizvedemo povprečno 157 kg odpadne embalaže na prebivalca. Velik delež te embalaže je nepotreben, zato si moramo prizadevati, da zmanjšamo njeno količino. Kako?
5 nasvetov, kako enostavno zmanjšamo plastično embalažo v gospodinjstvu:
1 Uporabljajte tekstilne ali platnene vrečke
Dejstvo je, da smo v trgovini, naj bo to prehranska, modna ali katera druga, skoraj vsak dan. Povprečno skrbno gospodinjstvo se na mesečni ravni lahko izogne prinesti domov vsaj dvajset plastičnih vrečk, ki sicer neuporabne romajo v smeti. Eno tekstilno ali platneno vrečko shranite v avto, drugo imejte v torbici. Pa še en namig: ko kupujete obleke ali čevlje, lahko vse nakupe shranjujete v eno večjo vrečo. In premislite tudi, ali je res smiselno, da banane in drugo večje sadje z lupino na blagajni pakirate v plastično vrečko?
2 Kupujte hrano z manj embalaže
Vedno preverite, ali je embalaža hrane, ki jo kupujete, biorazgradljiva. Zavrnite nakup izdelkov, ki so nesmiselno pakirani v dodatno plastiko ali celo dvojno embalažo.
3 Ne kupujte pijače iz plastenke (razen če ni nujno)
Na trgu je veliko inovativnih ponudnikov steklenic za vodo in pijačo. Kupite jih lahko preko spleta ali v vseh bolje založenih trgovinah. Na oko so privlačne, naročite pa si lahko celo personalizirane steklenice. Držati plastenko v roki na ulici res ni modno in odgovorno, raje poskrbite, da je vaš dnevni sopotnik steklenica, ki jo enostavno napolnite, ko jo spraznite. Nakup steklenice za večkratno uporabo vam prinese tudi prihranek denarja na dolgi rok, pa še okolje vam bo hvaležno. Seveda se zgodi, da morate kupiti vodo ali pijačo v plastenki. A naj bo to izjema, ne pravilo!
4 Zmanjšajte rabo papirja, odpovejte se enkratnemu lončku za kavo
Tudi papir je lahko prevlečen s plastjo polietilenske folije. Poskrbite, da vse račune prejemate elektronsko, gre za tako imenovano brezpapirno poslovanje. Lonček za enkratno uporabo, v katerega si na bencinski črpalki ali v priljubljenem lokalu natočite kavo, je narejen iz papirja, prevlečenega s plastiko (ali pa samo iz plastike). Letno se na svetu proda okvirno 500 milijard takšnih lončkov za kavo in čas je, da jih črtamo iz svojega življenja, saj ustvarjajo nepotrebne odpadke.
5 Razmislite, pomislite, ko kupujete "nevarna" čistila
Nevarnih gospodinjskih odpadkov ne smemo odlagati skupaj z drugimi gospodinjskimi odpadki. Z nepremišljenim odlaganjem odpadkov lahko povzročimo škodo, celo zastrupimo okolje in ogrozimo lastno zdravje ter zdravje drugih. Embalaža čistil in določene kozmetike sodi med nevarne odpadke, odnesti jih je potrebno na akcijo zbiranja nevarnih in posebnih odpadkov, saj lahko močno onesnažijo podtalnico, vir naše pitne vode.